Çatı Ustası - Ceka Çatı | Çatı Ustası | Çatı Tamiri | Çatı İzolasyon
Çatı Ustası

Çatı Ustası

Çatılarda ki problemleri bulup çözebilen kişilere çatı ustası denir. Çatılar binaların en önemli yapısıdır. Çatısız bina pekte düşünülmeyen inşadır. Zira çatılar evin birer şemsiyesi daha da ileri söylemek gerekirse evleri maddi açıdan tabiat olaylarının yağışların güneş ışınlarının vereceği zararlardan koruyan önemli bir unsurdur. Yapılış ve eğim açısında güzel olan çatılar hem evin görünümü hem de yağmur ve kar sularının nakli yönünden önem arz eder. Çatı olarak kiremit olan kısımlar düşünülür ama aslında kiremit kullanılmadan yapılan açık alan çatılar da vardır. Soğuk çatı olarak veya teras denilen üzeri açık çatılar da mevcuttur. Bu yapılar yapılırken çatı ustası önceden tasarladığı şekilleri binanın uygunluğuna göre yapmaya başlar.

 

 Çatı Ustalarının Yaptığı İşlemler

 

            Bakım ve onarım için çatı ustası su giderlerinde sıkıntısı olan çatıların düzeltilmesi, tamir edilmesi ve hasarın giderilmesi için malzeme teminin raporlanması gibi ustalık gerektiren konularda sıkıntıların giderilmesine yardımcı olur. Bunun için çatı ustası kesin çözümleri üretmesidir. Tamir ve tadilattan sonra çatıdaki hasarın giderilmesi ustanın işinin bittiği anlamına gelir. Olası büyük hasarlar da çatı ustası aranan bir elemandır. Kışın veya yağmurlu günlerde çatıların sağlıklı olması herkesin isteğidir. Çatıların aktarma işlemleri elbette ki hava koşullarının daha elverişli olduğu yaz döneminde olur. Yapılması gereken bir çatı ustası işçiliğidir. Yazın tavan aktarması çatı ustası tarafından kişilere de söylenen bir öneridir.

 

 Ustaların Çatı Örtüsü Tamiri Nasıldır?

 

            Çatı örtüsünün bulunduğu binalar kapsamlı bir çatı ustası işçiliğinin eseridir. Kiremitle veya metal bir malzeme ile yükseltilen çatı, daha çok kompak bir çatı ustası işçiliği ister. Sonradan inşa edilmek istenen bir binanın çatısı için çatı ustası binanın konumu iklimsel koşullarında göz önünde tutularak yapılacak olan çatının projesini çizer ve temin edilen malzemelerle yapımına başlar. Her çatı projesi her bina için uygun olmaz. Binaların yapısallığı düşünüldüğünde çatı ustası o binaya has bir özgün çatı projesi hazırlar. Bir diğer mühim olan konu ise kullanılan malzemeyi binanın taşıyıp taşıyamayacağı mevzusu dur. Tüm bu detayları çatı ustası tespit eder. Çıkardığı projeye uygun çatı için çalışmalarına başlatır ve planladığı bir zaman diliminde de bitirir.